banner_nosferatu.gif
 
 
 
Neděle, 06 Červenec 2008
 

Anketa

Na jaký festival se nejvíc těšíte?
 

SECOND END - Tváře - 2008

Napsal o.p.a.t, v 04-07-2008 23:30

Země : Česká republika
Styl : Heavy Metal
Vydavatel : Second End
Stopáž : 56:37
Web : http://www.secondend.com/


Θ Výsledný dojem Θ

1.Chytlavé
2.Melodické
3.Dostatečně "Heavy"


Θ Sestava Θ

Stanislav Peřinka - zpěv
Petr Ducháček
- kytara
Roman Švantner - kytara
Radek Miklica - basskytara
Milan Velecký - bicí

 


S kapelou SECOND END jsem se před několika lety poprvé setkal na festivalu BasinFireFest ve Spáleném Poříčí. V té době měla skupina na svém kontě dvě studiové desky, a jejich živé vystoupení nepostrádalo energii a šmrnc. Novinku "Tváře" jsem zatím v live provedení neměl možnost zhlédnout, ale doma jsem si ji několikrát poslechl a velmi mě zaujala.

 

Desku "Tváře" začíná pro mě takové klasické české intro. Déšť, zvony, po chvíli jednoduchý rytmus bubnů a symfonické nástroje. Na začátek navazuje titulní pecka. Provází ji chytlavý a snadno zapamatovatelný riff, ve sloce při zpěvu Bořy Peřinky podbarvuje jeho vokál basa stejnou melodií, jakou můžeme slyšet začátkem skladby. Refrén s jasně porozumitelným textem (to se mi na Second End líbí, všem textům rozumíte, zpěv v hudbě vyniká), a za chorálového řevu SVĚT SE DIVNĚ TVÁŘÍ! se znovu objevuje úvodní riff skladby. Sólo počíná bláznivou jízdou, poté zvolní do akustické části. Následuje znovu sloka, refrén, a skladba Tváře je za námi. Mám z ní velmi dobrý pocit!

Bláznivý svět. Tak se jmenuje třetí song na albu. Začíná sekaným riffem, a práce bubeníka Milana Veleckého, jenž u kapely pobývá od roku 2003, se mi velmi líbí. Hlavně tedy práce s přechody a kopáky v tomto začátku. V této skladbě chci poukázat na text, velmi pěkně se v něm prolíná krásná čeština s jazykem anglickým. Text napsal zpěvák kapely Standa "Bořa" Peřinka. Slova dohromady dávají smysl, zde malá ukázka (text se objevuje v refrénu) :

"Já říkám please don't cry
A future marně žádám.
Ať world je always smile
A z words mozaiku skládám."

Jinak je píseň hezky česky heavymetalová!

Čtvrtá skladba nese název 13.komnata. (Paradoxem je, že na albu "S.O.S" české heavy/thrash legendy ARAKAIN se objevuje skladba se stejným názvem a dokonce na stejném místě). Song se rozjíždí klavírní pasáží utvářející mrazivou atmosféru. Hostem v této skladbě je právě klávesák Bořek Nedorost. Po chvíli již stejnou melodii hraje krásně znějící kytara. Slova jsou lehce zapamatovatelná a stručná, ale děj skladby popisují dokonale a nijak nevybočují od názvu písně. Sólo je celkem dlouhé, ale to mu na kvalitě neubírá, podbarvené pěkným riffem. Nemám co dodat, perfektní práce.

Druhou a poslední skladbou po Tvářích, kterou složil basskytarista a zakladatel Second End Radek Miklica, jsou Stopy. Od začátku velmi melodická skladba s jedním z nejchytlavějších refrénů na tomto albu. V sólech se doplňují oba kytaristé, basa je velmi výrazná a zpěv se mi v této písni také velmi zamlouvá. Hodně mě tato pecka baví.

Za černou zdí, touto skladbou ukazují, co je pravý czech melodic metal. Mistrný text Standy Peřinky, skvělý riff a melodie, která v hlavě jen tak nepřestane znít. Second End zde ukazují, že ani ne ve třech minutách můžete najít tolik melodií a kontrastů, jak se tomu v heavy metalu sluší a patří.

Sedmý song se jmenuje Rány osudu. Znovu, jako většina skladeb na "Tvářích", začíná nádhernou melodií, a hutnou basou, která tomu dává tu pravou šťávu. Ve sloce sekaný, nabroušený riff, hodně mi připomíná takového Protektora od Arakainu. Tím ovšem nechci říct, že by to byla nějaká "kopírka", pouze uvádím, kde jsou podobné techniky slyšet. Sólo je opravdu bláznivé, velmi se mi líbí, má hlavu a patu a přesto mu rychlost vůbec nechybí.

Něco přes tři minuty má již osmá píseň Podivná zem. Na ní se mi nejvíce líbí refrén, chytlavý, pěkný text, a tvrdý riff. Následující Jen se ptej je velmi tvrdá skladba. Na začátku velmi hutný riff, ovšem refrén skýtá vybroušenou melodiku z kytar pánů Ducháčka & Švantnera.

Jen se ptej je pro mě dalším z vrcholů této desky. Textově se skladba drží hudební ideje. Sóla jsou krásně melodická, hodně mi připomínají takové HammerFall. Této skladbě opravdu nic nechybí!

Ve jménu slávy začíná basovou melodií Radka Miklicy, takové starty songů známe například u Metallicy (Orion a spol.). Brzy se již přidá celá kapela, a úvod i sloka je ve stejném tempu, do kterého velmi zapadá zpěv Mr.Peřinky. Refrén je podbarvený krásnou melodií a výraznou basou. Text skladby měl na starosti znovu frontman kapely, a považuji ho za jeden z nejlepších na CD. Skladba jakoby úplně znovuzačíná ve čtvrté minutě basou, a poté následuje poslední sloka a refrén.

Nový den, skladba, která mě zatím tolik nevzala. Rytmy bicích a melodika basy ve sloce se mi líbí, refrén taky. Ale, nevím proč, tolik se mi prostě skladba nezamlouvá. Ovšem třeba to chce ještě dalších několik poslechů, a song se mi nakonec do hlavy zaryje. Kdo ví?!

Začátek Hry stínů mi velmi připomněl My Friend of Misery od Metallicy. Vůbec ne rytmikou, či následující melodií, ale úvodní kytarové "akordy" jsou dle mě stejné jako v již zmiňované písni. Na kvalitě to ale Hře stínů určitě neubírá, a znovu, jako již v několika písních, se v ní objevuje ve sloce kytarová sekaná technika. Na textu pracovali Standa Peřinka a Petr Ducháček, pojednává o neštěstí osoby nijak nepopsané. O této tématice se text nese ještě v některé ze skladeb.

Jsme již skoro u konce a poslední zpívaná píseň se nazývá Toužím. Skladba, která mě bohužel moc nezaujala a považuji ji asi za nejhorší song na desce. Ovšem je to jedna z dalších čtrnácti, jejichž většina je naopak skvělá.

Opus "Tváře" zakončuje instrumentálka s vtipným názvem První v řadě. Typická heavy metalovka made in Czech Republic. Rozhodně mě nenudí a najdeme v ní spleť několika melodií, tvrdých riffů, zajímavých rytmů. Prostě pecka na konec!

Celkově mám tedy z alba velmi dobrý pocit, pouštím si ho pořád dokola, baví mě, a to je pro mě jeden z nejdůležitějších faktorů. Na poměry české hudby opravdu výborná deska. Jen škoda, že chlapci v brzypřítomné době nemají naplánováno zajet k nám na západ.

HODNOCENÍ : 8.5/10
®o.p.a.t™

 

Θ Tracklist Θ

1.Intro
2.Tváře
3.Bláznivý svět
4.13. komnata
5.Stopy
6.Za černou zdí
7.Rány osudu
8.Podivná zem
9.Jen se ptej
10.Ve jménu slávy
11.Nový den
12.Hra stínů
13.Toužím
14.První v řadě

Θ Diskografie Θ

Second End (2000)
Dobrá rána (2005)
Tváře (2008)

Komentář redakce Komentář uživatele Oblíbený Tisknout Poslat mailem Podobné články Celý článek
PDF
Aktualizováno ( Pátek, 04 Červenec 2008 23:50 )
 
Design by Next Level Design / Script by Joomla!metalshop.cz: oblečení, boty a jiné zboží


Basinfirefest Whiplash magazín
Masters of Rock